Container
Aalborg Containerterminal håndterer containere til og fra hele verden
Jernbane
Direkte opkobling til det europæiske jernbanenet
Vej
Nem adgang til vejnettet og kort afstand til E45
Vand
Omkring 1.000 skibe passerer årligt gennem havnen med gods, udstyr og mandskab
Tørbulk
En af Danmarks mest aktive bulkhavne med tilpassede faciliteter
Flydende bulk
Tankkapacitet både nord og syd for fjorden
Projektgods
Kajnære arealer til håndtering af projektgods
RoRo
RoRo-lejer ved åbent kajområde med veludstyrede faciliteter
Services
Serviceløsninger via vej, vand og jernbane
Forretningsbetingelser
Gennemsigtighed og klare retningslinjer
Kort over havnen
Se havnens områder med tilhørende kajnumre her.
Hvorfor Aalborg?
Aalborg rummer en af Danmarks største erhvervsparker og en vital logistikhub
Grøn omstilling
Bæredygtighed og grøn omstilling er et pejlemærke i vores aktiviteter
Infrastruktur
Multimodalt bindeled mellem Skandinavien, Nordatlanten og resten af Europa
Fokusområder
Erhvervspark, grøn omstilling, gods & logistik
Services
En bred vifte af services skræddersyet til den enkelte virksomhed
Lejekoncepter
Attraktiv erhvervspark med mulighed for lager, produktion og kontor
Ledige lejemål
Ledige lejemål, der er klar til indflytning med kort varsel
Kort over havnen
Se havnens områder med tilhørende kajnumre her.
Find en virksomhed
Interaktivt kort med link til alle virksomheder i erhvervsparken
Grønnere erhvervsudvikling
Grønnere samfundsvækst og erhvervsudvikling via regionalt samarbejde
CCUS
Førende vækstcenter for CCUS med hele værdikæden inden for kort afstand
Vindenergi
Internationalt anerkendt produktions-, test.- og oplagringshub
Power-to-X
Projekter og partnerskaber med stort udviklingspotentiale
Partnerskab & samarbejde
Strategiske partnerskaber og samarbejde skaber banebrydende resultater
Kort: Projekter i Nordjylland
Interaktivt kort over grønne projekter og løsninger i Nordjylland
Live: Besejlingsforhold
Følg den aktuelle skibstrafik og besejlingsforholdene i Aalborg havn lige nu
Sikkerhed & beredskab
Sikkerhedsvejledninger til havnearealer og ISPS-sikrede kajområder
Affaldshåndtering
Retningslinjer for ansvarlig behandling og modtagelse af affald i havnen
Blanketter & vejledninger
Blanketter til download, sikkerhedsvejledninger og relevante links
Krydstogt
Hold dig opdateret om krydstogtanløb i Aalborg i vores kalender
Kort over havnen
Se havnens områder med tilhørende kajnumre her.
Organisation
Port of Aalborg A/S er et aktieselskab ejet af Aalborg Kommune
Grøn omstilling
Bæredygtighed og grøn omstilling er et pejlemærke i vores aktiviteter
Partnerskab & samarbejde
Strategiske partnerskaber og samarbejde skaber banebrydende resultater
Strategi: Gate to great
Vores mission er at hjælpe virksomheder med at udvikle sig from good to great
CSR-strategi
Vores samfundsansvar er grundstenen i alt, hvad vi foretager os
Job & karriere
Port of Aalborg er en alsidig virksomhed med mange forskelligartede professioner
Nyheder & presse
De seneste nyheder, informationer og gode historier fra hverdagen
Whistleblower-ordning
Vi vil være en transparent og ansvarlig virksomhed
550-års jubilæum
Vi fejrer 550-års jubilæum i hele 2026. Find aktivitetskalenderen her.
Flere udskibede vindmøllevinger, mere bulkgods over kaj og fortsat stor efterspørgsel på havnens erhvervsarealer er blandt kendetegnene ved første halvår af 2026, hvor Port of Aalborg har øget omsætningen med cirka 10 procent.
Væksten fortsætter hos Port of Aalborg, der i år fejrer 550-års jubilæum. De seneste to år har havnen sat omsætningsrekord, og udviklingen fortsætter.
Port of Aalborg har i første halvår af 2026 realiseret en omsætning på 154,2 millioner kroner svarende til en vækst på 10 procent sammenlignet med samme periode i 2025. Resultatet før skat lander på 28,4 millioner kroner.
– Det er særdeles opløftende, at vi oven på de senere års fremgang fortsætter med at lægge på. Virksomhederne på havnen trives, og der kommer løbende flere aktiviteter til, mens godsaktiviteten vokser. Samtidig har vi en markant styrkeposition inden for den grønne omstilling og særligt inden for vindindustrien. Vi står derfor på et solidt fundament, der lover godt for fremtiden, siger Nuuradiin Hussein, bestyrelsesformand i Port of Aalborg.
Flere udskibede vindmøllevinger end hele sidste år
Port of Aalborg har udviklet sig til en markant vindindustrihavn. Omkring 60 procent af havnens erhvervsareal på ca. 5 millioner kvadratmeter er afsat til produktion, test og oplagring af store komponenter til særligt offshore vind, og det har også i 2026 smittet positivt af på kajaktiviteten.
Allerede i løbet af første halvår er der blevet udskibet næsten samme antal havvindmøllevinger fra Aalborg havn som i hele 2025 til sammen – og per dags dato er 2025-niveauet for længst overgået. Samtidig har året også har budt på flere udskibninger af CS Wind Offshores overrgangsstykker til Vattenfalls tyske havvindmølleprojekt, Nordlicht 1 og 2.
– Der er kommet fornyet momentum i havvind, og det gavner os. Vi har allerede en stærk position i Aalborg, hvor vindindustrien fylder meget, og samtidig har vi plads og muligheder for at skalere yderligere. Derfor står vi godt rustet til både Vattenfalls kommende danske havvind-projekter og de mange internationale projekter, som virksomhederne på havnen leverer til. Når vindindustrien vokser, skaber det samtidig aktivitet hos en række underleverandører og andre virksomheder omkring havnen, siger adm. direktør i Port of Aalborg, Kristian Thulesen Dahl.
Vindmøllevingerne er dog ikke ene om at bidrage til den positive udvikling i godsmængder, som i første halvår af 2026 er vokset med 20 procent sammenlignet med samme periode sidste år.
– Væksten skyldes særligt mere bulkgods som fx korn- og foderstoffer og jord- og stenarter. Det har samtidig øget aktiviteten for vores datterselskab Aalborg Stevedore Company, der også fik nye faciliteter, da vi i starten af året samlede vores aktiviteter på én lokation, siger Kristian Thulesen Dahl.
Store udvidelser undervejs
Udlejningsforretningen har været stabil i 2026. Der opleves stadig stor efterspørgsel på befæstede arealer nær kajanlæggene, og Port of Aalborg har igangsat opførsel af yderligere kapacitet på den såkaldte Omniterminal. Samtidig skrider arbejdet med en større kajudvidelse med 500 meter ny kaj og cirka 60.000 kvadratmeter bagvedliggende kajområde hastigt frem.
– Vores placering uden for byen betyder, at vi har gode muligheder for at udvide vores kapacitet og servicere det nordjyske erhvervslivs efterspørgsel på fx belagte arealer. I forlængelse heraf får den nye kaj en vigtig rolle. Ud over at blive en central del af infrastrukturen bag Nordjyllands første storskala CO2 modtagefacilitet giver den os samtidig mulighed for at øge vores kajnære kapacitet markant. Herved får vi mulighed for at spille en endnu større rolle i fx fremtidige havvindprojekter og andre arealkrævende aktiviteter, forklarer Kristian Thulesen Dahl.
Den nye kaj forventes færdig i efteråret 2027.
For yderligere oplysninger kontakt venligst:
Kajudvidelsen er medfinansieret af European Union gennem programmet Connecting Europe Facility (CEF), som administreres af Europa-Kommissionen.
