Container
Aalborg Containerterminal håndterer containere til og fra hele verden
Jernbane
Direkte opkobling til det europæiske jernbanenet
Vej
Nem adgang til vejnettet og kort afstand til E45
Vand
Omkring 1.000 skibe passerer årligt gennem havnen med gods, udstyr og mandskab
Tørbulk
En af Danmarks mest aktive bulkhavne med tilpassede faciliteter
Flydende bulk
Tankkapacitet både nord og syd for fjorden
Projektgods
Kajnære arealer til håndtering af projektgods
Services
Serviceløsninger via vej, vand og jernbane
Forretningsbetingelser
Gennemsigtighed og klare retningslinjer
Kort over havnen
Se havnens områder med tilhørende kajnumre her.
Hvorfor Aalborg?
Aalborg rummer en af Danmarks største erhvervsparker og en vital logistikhub
Grøn omstilling
Bæredygtighed og grøn omstilling er et pejlemærke i vores aktiviteter
Infrastruktur
Multimodalt bindeled mellem Skandinavien, Nordatlanten og resten af Europa
Fokusområder
Erhvervspark, grøn omstilling, gods & logistik
Services
En bred vifte af services skræddersyet til den enkelte virksomhed
Lejekoncepter
Attraktiv erhvervspark med mulighed for lager, produktion og kontor
Ledige lejemål
Ledige lejemål, der er klar til indflytning med kort varsel
Kort over havnen
Se havnens områder med tilhørende kajnumre her.
Grønnere erhvervsudvikling
Grønnere samfundsvækst og erhvervsudvikling via regionalt samarbejde
CCUS
Førende vækstcenter for CCUS med hele værdikæden inden for kort afstand
Vindenergi
Internationalt anerkendt produktions-, test.- og oplagringshub
Power-to-X
Projekter og partnerskaber med stort udviklingspotentiale
Partnerskab & samarbejde
Strategiske partnerskaber og samarbejde skaber banebrydende resultater
Kort: Projekter i Nordjylland
Interaktivt kort over grønne projekter og løsninger i Nordjylland
Live: Besejlingsforhold
Følg den aktuelle skibstrafik og besejlingsforholdene i Aalborg havn lige nu
Sikkerhed & beredskab
Sikkerhedsvejledninger til havnearealer og ISPS-sikrede kajområder
Affaldshåndtering
Retningslinjer for ansvarlig behandling og modtagelse af affald i havnen
Blanketter & vejledninger
Blanketter til download, sikkerhedsvejledninger og relevante links
Krydstogt
Hold dig opdateret om krydstogtanløb i Aalborg i vores kalender
Kort over havnen
Se havnens områder med tilhørende kajnumre her.
Organisation
Port of Aalborg A/S er et aktieselskab ejet af Aalborg Kommune
Grøn omstilling
Bæredygtighed og grøn omstilling er et pejlemærke i vores aktiviteter
Partnerskab & samarbejde
Strategiske partnerskaber og samarbejde skaber banebrydende resultater
Strategi: Gate to great
Vores mission er at hjælpe virksomheder med at udvikle sig from good to great
CSR-strategi
Vores samfundsansvar er grundstenen i alt, hvad vi foretager os
Job & karriere
Port of Aalborg er en alsidig virksomhed med mange forskelligartede professioner
Nyheder & presse
De seneste nyheder, informationer og gode historier fra hverdagen
Whistleblower-ordning
Vi vil være en transparent og ansvarlig virksomhed
Rasmus Munk Kolind fra Port of Aalborg er ny formand for brancheforeningen Dansk Banegods. Han vil sætte øget fokus på, at jernbanen er et pålideligt og bæredygtigt valg for danske virksomheder, når de skal have transporteret gods. Hos Port of Aalborg har man allerede gode erfaringer med godstransport via jernbanen.
Rasmus Munk Kolind, Senior Commercial Manager hos Port of Aalborg, indtager formandsstolen hos Dansk Banegods. Her vil han bruge sine erfaringer fra Port of Aalborg, når han skal arbejde for, at danske virksomheder i højere grad transporterer gods på jernbanen. Netop Port of Aalborg har gode erfaringer med godstransport via jernbanen, og de erfaringer kan Rasmus Munk Kolind give videre til virksomheder i resten af landet.
– Vi har gennem adskillige år investeret massivt i havnens jernbaneinfrastruktur, fordi vi har troet på transportformens muligheder, og i disse år er jernbanetrafikken i rivende udvikling hos os. Der er dog fortsat et kæmpe uforløst potentiale, og derfor finder vi det helt naturligt, at Rasmus, sideløbende med at videreudvikle vores jernbane-setup, nu får mulighed for at skubbe yderligere på udviklingen i regi af Dansk Banegods, siger CEO hos Port of Aalborg, Claus Holstein.
Som formand for Dansk Banegods vil Rasmus Munk Kolind gøre en stor indsats for, at godstransport via jernbanen kommer til at spille en langt større rolle i de danske virksomheders transportmiks.
– Vi skal være mere synlige over for danske virksomheder, som bør have banetransporten med i deres overvejelser, når forsyningskæder og logistik skal planlægges. Banetransport har en meget høj leveringssikkerhed og er i rigtig mange tilfælde en økonomisk fordelagtig måde at transportere gods på. De budskaber skal vi blive endnu bedre til at formidle til virksomhederne, så der kan flyttes mere gods over på jernbanen, siger Rasmus Munk Kolind.
Han påpeger, at det sagtens kan lade sig gøre at øge godsmængderne på indenrigstransport med bane blandt andet gennem etablering af flere terminaler til lastning og losning af gods flere steder i landet. Det har branchen længe efterlyst. Godsbanetransporten er dog særligt interessant og konkurrencedygtig, når transportafstandene bliver længere, og derfor egner transportformen sig rigtig godt til transporter til og fra lande i Europa. Også fordi mange af Danmarks europæiske naboer gennem flere år har udviklet og investeret i at udbygge deres jernbanenetværk blandt andet som følge af en ambitiøs EU-målsætning.
– EU har en ambition om, at 30 procent af godstransporten skal være omlagt fra vejtransport til jernbane eller skibe inden 2030, men vi er langt fra målet i Danmark. Derfor vil vi gerne være med til at skubbe til udviklingen. Gods på skinner er fremtidens grønne transport på land, og denne transportform bliver endnu grønnere i forbindelse med, at en større del af jernbanestrækningerne bliver elektrificeret, siger Rasmus Munk Kolind.
Han har set flere eksempler på besparelser på op imod 60 procent sammenlignet med landevejstransporter, når gods transporteres på jernbanen til og fra Nordjylland.
Rasmus Munk Kolind oplyser desuden, at Dansk Banegods blandt andet vil fortsætte med at arbejde aktivt i Branchepanelet, hvor interessenter inden for gods på jernbanen er repræsenteret. Dansk Banegods har omkring 20 medlemmer, som repræsenterer togoperatører, terminaler, havne, speditører og organisationer, der samarbejder på tværs af branchen. Men der er brug for mange flere kræfter, som vil arbejde for øget godstransport på jernbanen, og Dansk Banegods vil gerne i kontakt med disse virksomheder, så man sammen kan gøre en indsats for at fremme den grønne transportform i Danmark.
For yderligere oplysninger kontakt venligst:
Langerak 19
DK-9220 Aalborg Øst
Email: info@portofaalborg.com
Tel: +45 99 30 15 00
Er du lejer og oplever problemer ifbm. drift og vedligehold af dit lejemål, så få hjælp via vores helpdesk.
for at gemme dine favorit lejemål og mere
Enter your email address and we will send you a link to change your password.