Af adm. direktør Claus Holstein
Jeg blev stillet et lille, uskyldigt spørgsmål for nogle år siden: Hvorfor står virksomhederne ikke i kø for at flytte til Aalborg? Dem, der kender mig, vil nok mene, at jeg normalt ikke er specielt mundlam eller bange for at skyde lidt fra hoften. Men jeg kunne ikke umiddelbart komme med et svar.
Min første indskydelse var, at Aalborg som kommune tænker bredt og har forudsætningerne for at kunne vokse, så det skal nok komme. Så simpelt kunne mit svar have været. Problemet er bare, at virkeligheden sjældent er simpel. Aalborg vokser på stort set alle væsentlige parametre, men væksten på erhvervsområdet halter bagefter. Og dét er et problem, som har tvunget mig til at gentænke min egen forståelse af Aalborg.
Befolkningstallet i Aalborg Kommune stiger årligt med flere tusinde nye borgere. De kommer til byen, fordi Aalborg er et sted, hvor man kan starte sit uddannelsesforløb på en af de mange videregående kvalitetsuddannelser, man kan leve sit voksenliv med børn, villa og vovse, og man kan bruge sit livs efterår i en by med masser af kultur og storbystemning.
Vi udvider rammerne, så der bliver plads til endnu flere aalborgensere, med byudviklingsprojekter som Stigsborg Havnefront, der bliver et fjordnært og grønt leveområde for 7-8.000 borgere over de kommende 10-20 år. Eller området ved den gamle spritfabrik, hvor kultur og boliger skal gå hånd i hånd som endnu et billede på, at vi viderefører vores kulturarv som arbejderby på moderne og charmerende vis.
Men når den generelle udvikling går så godt, hvad er det så, der spænder ben for, at erhvervsudviklingen følger trop?
I mine øjne er den rivende udvikling et tveægget sværd: En succeshistorie og samtidig et problem, der skal handles på. Der er defineret et gab mellem befolkningstilvæksten og jobtilvæksten, og derfor er Aalborg Kommunes mål at skabe mindst 20.000 gode jobs i kommunen inden 2040. Vi uddanner mange unge mennesker med lange og mellemlange uddannelser. Unge mennesker med stort potentiale, der skal leje lejligheder, købe huse, opfostre børn, bruge kulturlivet m.v. – men som søger væk, hvis de ikke får et meningsfuldt job i byen. Og så stopper festen.
Vi har allerede fantastiske virksomheder i Aalborg, og mange af dem arbejder med fremtidens højteknologiske løsninger inden for digitalisering, bæredygtighed og grøn omstilling. Men den organiske jobvækst i både nye startups og veletablerede virksomheder kommer ikke til at løse problemstillingen og dække gabet på de 20.000 jobs.
Vi skal finde svaret i tiltrækning af flere højteknologiske virksomheder. Aalborg råder over en lang række stærke uddannelsesinstitutioner – blandt andet Aalborg Universitet, der beskrives som et af de bedste ingeniøruniversiteter i verden. Det er interessant for produktionsvirksomheder med behov for højtuddannet arbejdskraft. Derudover er vi i Danmark og særligt Nordjylland langt fremme med grøn omstilling og test af nye teknologier, der kan løse de globale CO2-udfordringer, hvilket er interessant for virksomheder med test- og udviklingsanlæg, som vil være lige der, hvor udviklingen sker.
Men hvorfor kommer virksomhederne fra det store udland så ikke springende? Først og fremmest kommer de ikke, fordi de ikke ved, at vi gerne vil have, at de kommer. Vi skal derfor gøre Aalborg synlig på den internationale scene for virksomheder, som vil etablere sig et sted i verden med de meritter, vi kan tilbyde i Aalborg.
Alle med tilknytning til erhvervsområdet accepterer udfordringen: Aalborg Kommunes erhvervsafdeling, Business Aalborg, er sat op til opgaven sammen med Invest in Aalborg, og budgetterne er på plads. Så resten er mod, vilje og samarbejde på tværs af byen – og almindeligt hård slidt samt god markedsføring. Når vi lykkes med vores mission, vil vi løfte hele kommunen, så det fulde potentiale udløses, og væksten bliver balanceret.
Hvad kan vi så gøre som borgere i byen? Hvis du kender eller har kontakt til en relevant virksomhed, så kontakt Invest in Aalborg – eller fortæl dine kontakter i ind- og udland om Aalborgs fortræffeligheder og få virksomhederne til selv at kontakte Invest in Aalborg.
Tak for hjælpen!